Exercises Share Copied!
These exercises can be done together during conversation lessons or as homework.
Exercise 1: Conversation exercise
Instruction:
- Immagina di essere al mercato. Cosa ti piacerebbe comprare? Come paghi? (Imagine you are on the market. What would you like to buy? How do you pay?)
- Nomina e discuti i prezzi. È economico o costoso? Chiedi uno sconto. (Name and discuss the prices. Is it cheap or expensive? Ask for a discount.)
Teaching guidelines +/- 10 minutes
Example phrases:
Voglio comprare del pane e delle mele. I want to buy some bread and apples. |
Non voglio comprare niente. I don't want to buy anything. |
Le arance sono piuttosto costose. The oranges are quite expensive. |
Le cipolle sono economiche. The onions are cheap. |
Posso pagare in contanti o con carta? Can I pay cash or by card? |
C'è uno sconto per le verdure? Is there a discount for the vegetables? |
Quanto costano le arance? How much do the oranges cost? |
Le mele costano tre euro e cinquanta. The apples cost three euros fifty. |
... |
Exercise 2: Dialogue Cards
Instruction: Select a situation and practice the conversation with your teacher or fellow students.
Exercise 3: Reorder sentences
Instruction: Make correct sentences and translate.
Exercise 4: Match a word
Instruction: Match the translations
Exercise 5: Cluster the words
Instruction: Abbina ogni parola alla categoria corretta in base al contesto d'uso, parlando di soldi e prezzi.
Metodi di pagamento
Termini di prezzo e valuta
Don't see progress when learning on your own? Study this material with a certified teacher!
Do you want to practice Italian today? That is possible! Just contact one of our teachers today.